Zelená Solidarita
Z projektu "Zelená domácnostiam" a "Zelená solidarita" sú v podporované inštalácie zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach vo všetkých regiónoch Slovenska.
Zelená solidarita
je projekt pre nízkopríjmové domácnosti kde je na poukážky vyčlenených momentálne 28,4 milióna €. Domácnosti sa môžu uchádzať aj o podporu na inštaláciu fotovoltických panelov. Domácnosti, ktoré splnia podmienky, budú zvýhodnené zvýšením základnej sadzby podpory o 80 %. Poukážka získaná domácnosťou teda môže pokryť až 90 % oprávnených výdavkov na zakúpeie zariadenia a inštaláciu s tým súvisiacu.
Zvýhodnenie z projektu Zelená solidarita až do výšky 90 % oprávnených nákladov je určené pre domácnosti s nízkym príjmom, ktoré sú ohrozené energetickou chudobou.
Oprávneným subjektom na poskytnutie príspevku sú
- fyzická osoba, ktorá je vlastníkom rodinného domu
- fyzické osoby, ktoré sú bezpodielovými vlastníkmi rodinného domu
- fyzické osoby, ktoré sú podielovými vlastníkmi a sú oprávnené rozhodovať o hospodárení so spoločnou vecou podľa väčšiny ich podielu
Pri podpore zo Zelenej solidarity rozlišujeme dve kategórie nízkopríjmových domácností ohrozených energetickou chudobou podľa hranice príjmu.
Nízkopríjmovou domácnosťou ohrozenou energetickou chudobou je domácnosť:
- ohrozená príjmovou chudobou, t. j. domácnosť, ktorej disponibilný príjem je menší, alebo rovný ako stanovený limit
- ohrozená príjmovou chudobou, v ktorej má evidovaný pobyt osoba s ťažkým zdravotným postihnutím a zároveň disponibilný príjem domácnosti je menší, alebo rovný ako stanovený limit
Nárok na podporu pre nízkopríjmové domácnosti
Za nízkopríjmovú domácnosť budú v projekte spoločne posudzovaní vlastníci nehnuteľností a všetci, ktorí majú evidovaný trvalý alebo prechodný pobyt v mieste inštalácie.
Zvýhodnený príspevok budú môcť využiť domácnosti, ktoré majú preukázateľný čistý príjem rovný alebo nižší ako je stanovený limit. Ten vychádza z definície Štatistického úradu SR v zmysle metodiky EU SILC, podľa ktorej je horná hranica okolo rozptylu rizika chudoby stanovená ako 70 % mediánu národného ekvivalentného ročného disponibilného príjmu. Na podporu budú mať nárok aj domácnosti, v ktorých bývajú držitelia preukazu ŤZP, pričom pre nich bude hranica príjmu na úrovni mediánu. Príjem domácnosti a splnenie ďalších podmienok podpory bude Slovenská inovačná a energetická agentúra preverovať v spolupráci so štátnymi orgánmi.